- Мишела Христова
- Билки , Черен дроб, жлъчка, детоксикация
- 0 коментари
- Тагове: черен дроб, детоксикация, детокс, млечен бодил, бял трън
Магарешкият бодил (Silybum marianum), известен и като бял трън или млечен бодил, е лечебно растение от сем. Сложноцветни. Употребата му датира от над 2000 години насам, а целебните му свойства са описани за пръв път от древногръцкия лекар Педаний Диоскурид през 40 г. сл. Хр.
Магарешкият бодил произхожда от Средиземноморския регион, но се култивира и използва из цял свят. Днес медицинските му приложения са подробно документирани и той се нарежда сред най-добре изучените хепатопротектори с клинично доказано действие. Растението е официално за Европейската (PhEur), Британската (BP) и Американската (USP) Фармакопея, а ефектите му върху чернодробното здраве са описани в редица научни източници.
Химичен състав
Кои са активните съединения в билката?
Ключовите активни компоненти на магарешкия бодил са флавонолигнаните, известни със сборното наименование силимарин. Флавонолигнановият комплекс силимарин се съдържа в семената на растението и включва лигнаните силибинин, силикристин, силидианин, силимонин, силандрин и други плюс олигомерни техни съединения.
Силимаринът е отговорен в най-голяма степен за ползите от белия трън, поради което екстрактите от билката се стандартизират именно до този флавонолигнанов комплекс. Установено е, че силимарин проявява антиоксидантни, противовъзпалителни и липидопонижаващи свойства, и стимулира възстановяването на чернодробните клетки (хепатоцити).
Освен че ускорява чернодробната регенерация, силимарин проявява жлъчетворен и жлъчегонен ефект – подпомага производството и стимулира потока на жлъчка.
Екстракт от млечен бодил, осигуряващ силимарин
В кои случаи се препоръчва приемът му?
- Системен прием на алкохол, дори в малки количества.
- Алкохолизъм.
- Алкохолна цироза.
- Натоварване на организма с лекарства, индустриални химикали и др.
- Неспазване на балансирана и здравословна диета.
- Неалкохолна чернодробна стеатоза (мастен черен дроб).
- Фиброза.
- Дислипидемия (високо количество липиди/мазнини в кръвта).
- Инсулинова резистентност и диабет.
- Затлъстяване.
- Нарушения в жлъчната секреция и храносмилането.
- Гастрит и стомашни язви.
- Вирусен хепатит и др.
Важно е да се отбележи, че при по-сериозните състояния, белият трън може да се комбинира с други подходящи билки и средства. Особено добър избор сред тях е артишокът, стандартизиран до кафеоилхинова киселина, но също и екстрактите от куркума, глухарче, шизандра, женшен. Други възможни добавки, които да се включат в терапията са TUDCA, холин, N-ацетилцистеин, алфа-липоева киселина.
Ползи от белия трън, стандартизиран до силимарин
Антиоксидантна защита
Заради ключовата си роля в детоксикацията от вредни вещества, черният дроб често е подложен на оксидативен стрес. Силимаринът подобрява антиоксидантната защита на този толкова важен орган чрез:
- неутрализиране на реактивните кислородни видове, които увреждат чернодробните клетки;
- стимулиране производството на антиоксидантни ензими в организма – глутатион (GSH) и супероксид дисмутаза (SOD).
Стабилизиране на клетъчните мембрани
Силимаринът укрепва мембраните на чернодробните клетки и ги прави по-малко пропускливи за токсините. Той осигурява защита срещу увреждането на хепатоцитите, предизвикано от алкохол, лекарства, замърсители от околната среда и др.
Подобряване на протеиновия синтез
Силимаринът подобрява синтеза на протеини, необходими за възстановяването и регенерацията на чернодробните клетки. Това е особено важно за обръщане процеса на чернодробното увреждане и възстановяване на черния дроб.
Намаляване на възпалението
Чернодробните заболявания често протичат с хронично възпаление, което изостря уврежданията. Силимаринът намалява възпалението чрез:
- потискане освобождаването на провъзпалителни цитокини като тумор некрозисфактор-алфа (TNF-α) и интерлевкин-1 (IL-1);
- инхибиране (потискане) метаболитния път на ядрения каппа-би фактор (NF-kB). Пътят на NF-kB играе важна роля в процеса на възпаление и канцерогенеза, и неговите инхибитори, какъвто е силимаринът, са потенциални кандидати за противотуморни агенти.
Подобряване на детоксикацията
Процесите на чернодробна детоксикация протичат в няколко фази, по време на които вредните вещества се превръщат в по-малко токсични и биват елиминирани. Силимаринът улеснява този процес чрез повишаване активността на ензими като глутатион-S-трансфераза.
Благодарение на способността си да стимулира производството и потока на жлъчка, ценният флавонов лигнан насърчава отделянето на токсини и метаболитни отпадъчни продукти от организма.
Антифиброзни свойства
Чернодробната фиброза се характеризира с увреждане на здравата чернодробна тъкан и увеличаване на количеството ѝ. Този процес е напълно обратим в началните си фази и тук силимаринът също може да помогне. Установено е, че той потиска активността на чернодробните звездовидни клетки, които играят решаваща роля в развитието на фиброзата и така забавя или обръща прогресията на болестта.
Антивирусна активност
Силимаринът е показал потенциални антивирусни ефекти, особено срещу вируса на хепатит С (HCV). Установено е, че потиска репликацията на HCV, намалява вирусния товар и може да подпомогне основната терапия на вирусен хепатит.
Силимарин и чернодробни заболявания – как помага?
Чернодробни увреждания, дължащи се на алкохол
Установено е, че дългосрочният му прием води до значително понижение в нивата на чернодробните ензими – аспартат аминотрансфераза (ASAT) и аланин аминотрансфераза (ALAT).
Неалкохолна мастна чернодробна болест
Подобрява инсулиновата чувствителност, противодейства на натрупването на мазнини и намалява оксидативния стрес и възпалението.
Хепатит
Подпомага функцията на черния дроб при пациенти с хепатит, особено хроничен вирусен хепатит B и C.
Цироза
Забавя прогресията на заболяването чрез намаляване на оксидативния стрес, възпалението и фиброзата. Може да подобри процента на преживяемост при пациенти с напреднало чернодробно заболяване.
Лекарствено индуцирани чернодробни увреждания
Предпазва черния дроб от увреждания, причинени от лекарства като ацетаминофен, химиотерапевтични агенти и някои антибиотици.
В заключение
Черният дроб е неуморната лаборатория на организма, непрекъснато синтезиращ, преработващ и разграждащ най-разнообразни вещества – от витамини, хормони и аминокиселини до агрохимикали, устойчиви органични замърсители и др. Въпреки големия си размер (около 1500 г у възрастен, това е най-голямата жлеза в организма), способността му да метаболизира всички тези вещества често се нарушава, което води до натрупване на токсини в кръвта. Някои от ранните признаци за чернодробна дисфункция биват:
- умствена и физическа умора;
- нарушено храносмилане и подуване на корема;
- загуба на апетит;
- пожълтяване на кожата и склерите на очите;
- упорити сърбежи по тялото и др.
При съвременния начин на живот е невъзможно да се намери човек, чийто черен дроб да не е обременен по един или друг начин. Добрата новина е, че терапията с натурални хепатопротектори като силимарин може значително да подобри чернодробното здраве и да подпомогне защитата от сериозни заболявания.
Източници на информацията:
MedicalNewsToday / What are the benefits of milk thistle?
HealtLine / 7 Science-Based Benefits of Milk Thistle
WebMD / Milk Thistle: Benefits and Side Effects
Cleveland Clinic / Is Milk Thistle Your Next Go-To Supplement?
NIH / National Cancer Institute / Milk Thistle (PDQ®)–Patient Version
Свързани продукти
Коментари (0)
Нов коментар