- Диана Цончева
- Здраве и красота , Полезни съвети , Полезно
- 0 коментари
- Тагове: дигитален детокс
В днешно време дигиталните устройства са неразделна част от живота ни. Ако и вие сте твърде свързани с телефоните си, помислете за дигитален детокс.
Какво е последното нещо, което правите преди да заспите и първото, когато се събудите? Шансовете са, че става дума за проверяване на телефона ви. Разчитаме на дигиталните устройства за забавление, общуване, разсейване и дори щастие. Но проучвания показват, че психическото и физическото здраве може да са в риск от прекаленото взиране в екраните. В случай, че чувствате, че навикът да проверявате социалните си мрежи започва да ви вреди повече отколкото да ви помага, си струва да обмислите за дигитален детокс.
Какво представлява дигиталният детокс?
Проучване от 2023 сред американци показва, че те си проверяват телефоните средно 144 пъти на ден, а цели 57% признават, че се чувстват пристрастени към телефоните. Дигиталният детокс е период на умишлена почивка от електронните устройства и медиите. Например, въздържане от употреба на социални мрежи за седмица или ограничаване на употребата на телефон за забавление до 45 минути дневно.
Какво може да направи дигиталният детокс за вас?
1. На първо място това е да подобри вашето психично здраве
Не е тайна, че технологиите и особено социалните мрежи могат да са вредни за психичното ни здраве. Проучване показва, че участниците прекарващи повече от 3 часа на ден в социалните мрежи са два пъти по-склонни да изпитват социална изолация от тези, използващи мрежите за 30 минути дневно. Проучването показва и положителна връзка между времето пред екрана и депресивния синдром. Опитайте се да прекарате вечер с приятели без социалните мрежи или пък си забранете да скролвате докато гледате телевизия, като например оставите устройството си в другата стая. Помислете за блокиране или изтриване на приложение за седмица и вижте как ви се отразява това и как се чувствате.
2. Подобряване на физическото здраве
Проучване открива значителна разлика в стойката на участниците, които са сериозно пристрастени, относително пристрастени и не са пристрастени към смартфоните си. Лошата стойка може да води до болка във врата, схващане във врата и раменете, болки в гърба, главоболия и повишен риск от травми. Освен това, по-малко време на телефона означава повече време в движение.
3. По-малко „FOMO”
FOMO или fear of missing out представлява страхът да не изпускаме важни и ценни мигове от живота или да не ги забелязваме. FOMO се свързва с тревожност и съжаление, че изпускаме възможност за преживяване или полза от дадена ситуация. FOMO включва желанието непрекъснато да сме свързани с другите и да знаем къде са и какво правят. Никой не желае да пропуска важни мигове или събития свързани с приятелите му, но чрез социалните мрежи сме 24/7 изложени на всичко, което всеки прави. Така възниква усещане, че другите живеят по богат и продуктивен от нас живот. Учените свързват FOMO с повишени нива на депресия и тревожност.
4. По-добър сън
Сънят се повлиява значително повече отколкото предполагаме от скролването до късно. Проучване показва, че 70% от участниците скролват из социалните мрежи в леглото и в последствие демонстрират по-високи нива на депресия, тревожност и по-кратък сън сумарно седмично. Синята светлина от електронните устройства разстройва циркадните ритми (чрез намаляване на естествената продукция на мелатонин) като влошават качеството на съня. Препоръчително е да се включват на тъмен режим, да се спират уведомленията или най-добре да се заложи на книга.
5. Свързване със себе си
Кога за последно останахте насаме с мислите си? Много от нас изпитват нуждата постоянно да бъдат стимулирани чрез телевизия, музика, подкаст или нещо друго. Вземете си миг, в който да отстраните това разсейване и просто дишайте. Опитайте медитация, разходки, водене на дневник или готвене, без устройства около вас.
Как да започнем?
1. Изберете вашият начин на детокс
Изцяло ли ще оставите социалните мрежи? Само някои от тях? За известни периоди от деня? За няколко дни? Каквото и да изберете се погрижете да е нещо, което констатирате като вашият собствен проблем. Не си поставяйте нереалистични цели, които няма да можете да спазвате и само ще доведат до отказ, разочарование или тревожност. Бъдете справедливи спрямо себе си.
2. Поставете си времеви диапазон
Колко дълго ще продължи вашият детокс? Ден, няколко дни, седмица, повече? Всичко зависи от вас. Вие сами определете. Отново важното е да си поставите реалистични и достижими цели. Може да започнете с по-малко време и да увеличавате в последствие. Не трябва да се чувствате притиснати.
3. Действайте
Най-сложното е човек да се реши да предприеме действие и да се придържа към плана. Припомнете си защо го желаете и започвате.
4. Разсъждавайте върху пътешествието
След вашия детокс помислете как е протекъл. Какво е преминало според плана и какво се е объркало. Как ви кара да се чувствате. Как да подобрите пътешествието следващия път. Обмислете как да инкорпорирате елементи от детокса в ежедневието си и да осъзнавате прекараното време върху телефона и кога е време просто да го оставите.
Коментари (0)
Нов коментар