Повечето хора възприемат желязото като основната градивна единица на сътворените от човека структури и машини и са прави. То съвсем основателно може да бъде наречено „вездесъщо“, тъй като е част не само от всичко, което ни заобикаля, но и от самите нас. Желязото присъства във всички клетки на човешкото тяло и изпълнява множество функции, без които животът би бил невъзможен.
Каква е ролята на желязото в човешкия организъм?
Основната биологична функция на този метал при почти всички гръбначни животни е свързана с дишането. По-голяма част от желязото в човешкото тяло влиза в състава на протеина хемоглобин в червените кръвни клетки, който се свързва с поетия от белите дробове кислород, за да го пренесе чрез кръвообращението до клетките на различните органи и тъкани. По обратния път съединението връща въглероден диоксид, който бива издишван.
Желязо се съдържа и в друг протеин, наречен миоглобин, който се намира в мускулните клетки и участва в приемането, съхраняването, пренасянето и освобождаването на кислорода, когато това е необходимо. Металът също така изпълнява ролята на кофактор на множество ензими и участва в редица други важни процеси в човешкия организъм.
Дефицитът на желязо се отразява на снабдяването на органите с кислород, което може да предизвика анемия. Това състояние се характеризира с умора, слабост, депресия, главоболие, нарушения на сърдечния ритъм, стомашен дискомфорт, отслабена имунна функция, смущения в когнитивните способности и други.
Необходимото за нормалното функциониране на тялото желязо се набавя чрез храната, като това месото и субпродуктите е със значително по-висока бионаличност от съдържащото се в растенията (предимно варива и грудки). Много малка част от него обаче се усвоява от организма, особено при вегетарианци и вегани и това може да доведе до недостиг на микроелемента в организма. Освен това жените и децата са по-податливи към анемия.
Здравословни ефекти на течното желязо
- Съдейства за нормалното протичане на бременността – По време на бременността количеството кръв в тялото и производството на червени кръвни клетки се увеличават, за да се осигури снабдяването на развиващия се плод с кислород и хранителни вещества. В резултат на това нараства и необходимостта от желязо. Абсорбирането на микроелемента се повишава и недостатъчният прием лесно може да доведе до анемия.
- Подпомага енергийния метаболизъм – Приемът на недостатъчни количества желязо може да се отрази негативно на производството и използването на енергия от тялото. Микроелементът изпълнява основна роля в пренасянето на кислород към мускулите и мозъка, което го превръща в ключов фактор за умствената и на физическата дейност. Ниските нива на желязо могат да доведат до липса на концентрация, повишена раздразнителност и отпадналост.
- Подобрява ефективността при спортуване – Недостигът на желязо се наблюдава сред спортуващите, особено сред жените много по-често, отколкото при хората, които не водят активен начин на живот. Това се отнася най-вече за жените, които се занимават със спортове изискващи повишена издръжливост като дългото бягане. Дефицитът на желязо понижава резултатността на спортната дейност и отслабва имунитета, тъй като тялото не разполага с достатъчно хемоглобин, който да снабдява клетките с кислород.
В хранителната добавка Liquid Iron - Течно желязо на Nature’s Way е под формата на хелат, тоест металните йони са свързани неметални, за да формират нова молекула. Тя преминава през храносмилателната система, без да бъде разградена и достига до клетките, което значително повишава бионаличността на микроелемента. Освен това по този начин се предотвратяват стомашните проблеми, които понякога съпътстват приема на желязо под формата на съединение, което се разгражда от храносмилателната система.